Ansök om medlemskap & mer info

Nu kan du ansökan om att bli passiv medlem i Musikcentrum Syd. Fyll i blanketten och skicka in till oss idag! Vid beviljad ansökan så kostar medlemskapet 100:- för 2014. Ansök här!

Mer om MCS | Musikcentrum Syd är en medlemsstyrd organisation som med stöd från bl.a. Region Skåne arbetar för att skapa arbetstillfällen och verkar kulturpolitiskt för sina medlemmars intressen. Du som medlem är professionell och yrkesverksam musikutövare till hel- eller deltid. Musikcentrums organisation är både transparent och demokratisk. Det innebär att du som medlem direkt kan påverka och vässa Musikcentrum till ett ännu bättre verktyg för dig som musikutövare! Vi - är ett nätverk och organisation. - kommer tillhanda hålla tjänster till dig som medlem för att skapa förutsättningar, möjligheter och gemenskap. - gör dig synlig. Genom att finnas på våra digitala och fysiska plattformar. - erbjuder medlemmar ur alla musikaliska genrer att finnas med i vårt nätverk vilket innebär en unik möjlighet att bygga nya konstellationer inom eller över genregränserna. - kommer att arrangera medlemsträffar för våra medlemmar och du kan själv påverka vilka övriga kulturarbetare och potentiella samarbetspartners du vill att vi bjuder in. - är en resurs för dig och arrangörer. När du som musiker vill utveckla dig konstnärligt, kompetensutvecklande och söka dig flera jobb. Vi arbetar aktivt mot aktörer/arrangörer inom musikområdet genom våra upparbetade kontakter och digitala och fysiska plattformar. - kan kulturbyråkrati. Vi publicerar alla relevanta datum för stöd, bidrag och stipendier. Vi står till tjänst med rådgivning och kunskap. - arbetar kulturpolitiskt. Som medlem i Musikcentrum Syd har du också möjlighet att påverka vilken riktning som den övergripande musikpolitiken tar. Vi deltar i lobbygrupper och tankesmedjor, allt för att föra fram våra medlemmars intressen, viljor och perspektiv.